Niezwykłe właściwości oleju kokosowego
DIETOTECZKA • dawno temu • 9 komentarzyOlej kokosowy ma wiele korzystnych dla człowieka właściwości. Przede wszystkim idealnie wspomaga proces odchudzania, gdyż dzięki temu, że jest wykorzystywany do produkcji energii, nie odkłada się na brzuchu w postaci „wałeczków”. Olej kokosowy szeroko wykorzystywany jest również w kosmetyce oraz kulinarni. Jakie jeszcze właściwości posiada omawiany olej? Sprawdźmy!
Bardzo często mówi się, że olej kokosowy to najzdrowszy olej na świecie, a to wszystko za sprawą swojego składu – m.in. trójglicerydów średniołańcuchowych, zwanych również MCT. Należą one do tłuszczy nasyconych, uważanych powszechnie za niezdrowe, jednak spożywane w małych ilościach mogą przynieść wiele dobrego naszemu organizmowi.
Odchudzanie z olejem kokosowym
Wspomniane wcześniej trójglicerydy średniołańcuchowe zachowują się zupełnie inaczej niż inne cząstki tłuszczu, są bowiem metabolizowane w inny sposób. MCT po spożyciu od razu wykorzystywane są przez organizm do produkcji energii, nie są zaś magazynowane w formie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo przyspieszają one metabolizm, co jest korzyścią długofalową. Druga sprawa to fakt, że olej kokosowy jest bardzo sycący, przez co po zjedzeniu potrawy z dodatkiem tego oleju, sprawi, że dłużej nie będziemy czuli głodu.
Olej kokosowy polecany jest wszystkim, którzy zmagają się z problemem nadwagi, zwłaszcza tej brzusznej. Potwierdzają to również badania. Przykładem jednego z nich jest eksperyment przeprowadzony przez brazylijskich naukowców. W badaniu wzięło udział 40 kobiet. Połowa z nich codziennie spożywała 30 ml oleju kokosowego, pozostałe uczestniczki po 30 ml oleju sojowego. Okazało się, że panie, które włączyły do swej diety olej kokosowy miały potem znacznie niższy współczynnik BMI oraz mniejszy obwód w talii, w porównaniu z drugą grupą kobiet.
Olej kokosowy a choroby układu krążenia
Olej kokosowy jest skuteczny przy zwalczaniu otyłości brzusznej, ale również łagodzenia objawów chorób krążenia. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie odkładający się na brzuchu tłuszcz jest przyczyną cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Kolejnym etapem jest tzw. zespół metaboliczny, który w konsekwencji prowadzi do m.in. udaru mózgu czy zawału serca. Olej kokosowy posiada „dobry” cholesterol HDL, który obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.
Właściwości bakteriobójcze
Irlandzcy naukowcy dowiedli, że regularne spożywanie oleju kokosowego zatrzymuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnice oraz chorób jamy ustnej. Inne badania donoszą, że olej kokosowy pomaga w zwalczaniu gronkowca złocistego.
W służbie piękna
Olej kokosowy dzięki zawartości dużej ilości kwasów tłuszczowych idealnie odżywia, wygładza oraz nawilża skórę, jest zatem zbawieniem dla pań mających problem z suchą cerą. Z efektów działania oleju kokosowego zadowoleni będą również osoby cierpiące z powodu trądziku, a to wszystko za sprawa jego antybakteryjnych właściwości. Wystarczy wcierać go z skórę lub dodawać do jedzenia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że olej kokosowy może nam zastąpić krem do opalania a dokładnie ten z SPF 10. Włosomaniaczki również nie zawiodą się na oleju kokosowym, który dzięki budowie białek podobnych do tych we włosach, idealnie je odżywia.
Olej kokosowy sprawdzi się również jako dodatek do domowej roboty pasty do zębów. Wystarczy zmieszać go z sodą, rozkruszonymi skorupkami jajek i olejkami eterycznymi.
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze